X

Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024          

Jak przygotować malucha do pierwszego dnia w przedszkolu?

Przygotowanie malucha do pierwszego dnia w przedszkolu może być zarówno ekscytujące, jak i stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc w łagodzeniu tego przejścia i przygotowaniu malucha na ten wyjątkowy dzień.

Rozmawiaj o przedszkolu i rutynach

Opowiadaj dziecku o przedszkolu w pozytywny sposób, wyjaśniając, że będzie tam miało możliwość poznania nowych przyjaciół, nauczenia się ciekawych rzeczy i bawienia się. Zachęć je do zadawania pytań i wyrażania swoich emocji. Prowadząc prywatne przedszkole na Bielanach, jeśli to możliwe, zachęcamy przed pierwszym dniem zorganizowanie wizyty w placówce, aby maluch mógł zobaczyć nowe miejsce, poznać nauczycieli i inne dzieci. To pomoże mu poczuć się bardziej komfortowo w nowym otoczeniu. Omów z dzieckiem, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu, od momentu przyjścia do momentu odejścia. Mów o różnych aktywnościach, jakie będą miały miejsce, takie jak zabawy, śniadanie, zajęcia plastyczne, itp.

Ćwicz niezależność

Zachęcaj dziecko do samodzielnego wykonywania czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie, korzystanie z toalety, aby poczuło się bardziej pewnie w przedszkolu. Jeśli dziecko wcześniej nie miało doświadczenia oddzielania się od rodziców, przeprowadź próbne separacje, na przykład pozostawiając je na krótki czas u opiekunów czy u dziadków. Pomóż maluchowi spakować swoją torbę przedszkolną, w której znajdą się jego rzeczy, takie jak ubrania na zmianę, przekąska na czas podróży, bidon z wodą, ulubiona przytulanka itp. Jeśli jeszcze tego nie robicie, zacznij wcześniej budować rytuały, takie jak regularna godzina snu i regularne posiłki, aby ułatwić przystosowanie się do przedszkolnego harmonogramu.