X

Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024               Trwają zapisy na rok szkolny 2023/2024          

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu

W dobie coraz większej świadomości na temat potrzeb dzieci z autyzmem oraz innych zaburzeń rozwojowych, przedszkola integracyjne stają się coraz bardziej popularne. Dzięki specjalistycznym zajęciom, dostosowanym do indywidualnych potrzeb oraz wrażliwości maluchów, dzieci mają szansę rozwijać swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze w przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z pomysłami na zabawy integracyjne.

Zabawy z wykorzystaniem muzyki i tańca

Muzyka i taniec to doskonałe narzędzia do integracji dzieci. Wspólne śpiewanie piosenek, układanie prostych choreografii czy granie na instrumentach pozwalają dzieciom na wyrażanie siebie, a także nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami. Dzieci uczą się również koordynacji ruchowej, rytmu i improwizacji. Przykładem takiej zabawy może być "Krzesła muzyczne", gdzie dzieci poruszają się wokół krzeseł ustawionych w kółko, a gdy muzyka się zatrzymuje, każde z nich musi usiąść na najbliższym krześle. Zabawa uczy dzieci zarówno współpracy, jak i zdrowej rywalizacji.

Gry i zabawy zespołowe

Gry i zabawy integracyjne są niezwykle ważne dla integracji dzieci, zwłaszcza tych z trudnościami w nawiązywaniu kontaktów. Dzięki nim maluchy uczą się pracy w grupie, dzielenia się oraz podejmowania wspólnych decyzji. Warto wprowadzić do przedszkola gry takie jak "Chowanego", "Domino" czy "Memory", które oprócz aspektu społecznego, rozwijają również umiejętności poznawcze dzieci. Ważne jest, aby podczas takich zajęć zachęcać dzieci do współpracy oraz dbać o to, by każde z nich czuło się zaangażowane w zabawę.

Zajęcia plastyczne i kreatywne

Zajęcia plastyczne i kreatywne to kolejny sposób na integrację dzieci w przedszkolu. Tworzenie wspólnych prac, malowanie czy rysowanie pozwala dzieciom na wyrażanie siebie oraz komunikowanie swoich emocji i myśli. Ponadto, tego typu zajęcia rozwijają zdolności manualne oraz kreatywność maluchów. Przykładem takiej zabawy może być wspólne tworzenie mozaiki z kolorowych papierów, gdzie każde dziecko ma określony fragment do wypełnienia. Ważne jest, aby podczas takich zajęć stawiać na współpracę i wzajemne wsparcie, a nie na rywalizację.