Przedszkole dla dzieci z autyzmem – terapeutyczne czy integracyjne?

Wielu rodziców wychowujących dzieci z autyzmem poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytanie – jak zapewnić swoim pociechom najlepsze wsparcie w procesie edukacji? Zwykle wybór dotyczy dwóch rodzajów placówek: przedszkola terapeutycznego i integracyjnego. Przeanalizujmy obie opcje i sprawdźmy, która z nich może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla twojego dziecka.

Przedszkole terapeutyczne

Jest to placówka specjalistyczna, której celem jest świadczenie wsparcia indywidualnego dla dzieci z rozpoznaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Oferuje szeroką gamę terapii oraz dostosowany program nauczania, stawiając nacisk na rozwijanie umiejętności społecznych, komunikacyjnych i emocjonalnych.

Na zajęciach dzieci mają szansę uczyć się w małych grupach, co pozwala terapeutom na pełniejsze skoncentrowanie się na potrzebach każdego dziecka. Stała obecność terapeutów daje możliwość bieżącej korekty strategii terapeutycznej, dostosowywania zajęć do zmieniających się potrzeb dziecka oraz monitorowania postępów.

Przedszkole integracyjne

W przeciwnym biegunie mamy przedszkola integracyjne, które jasno stawiają sobie za cel właśnie integrację dzieci z autyzmem z ich rówieśnikami spoza spektrum. W przedszkolu integracyjnym dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu uczęszczają na te same zajęcia, co reszta dzieci, mając jednocześnie zapewnione dodatkowe wsparcie w postaci terapeutów czy specjalistów. Doskonałym tego przykładem są nasze grupy integracyjne w Warszawie.

Jest to sposób na naukę akceptacji własnych ograniczeń, współpracy z innymi i radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z zaburzeń. Wbrew pozorom, korzyści płynące z tego typu edukacji dotyczą nie tylko dzieci z autyzmem – rówieśnicy uczą się empatii, tolerancji i świadomości odmienności drugiego człowieka.